Enerji Kimlik Belgesi / SMM Enerji - Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi(EKB), Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre zorunludur. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununa bağlı binalarda Enerj Performansı yönetmeliğinde tanımlanmış ve 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren 50m² üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesinin çıkarılması zorunlu hale gelmiştir.

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye'de yeni yapılan binaların yapı kullanım izinlerinin çıkarılabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi(EKB)'ni çıkarmak zorunlu hale geldi. Yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için bina sınıfının en az C olması gerekmektedir. Bina Enerji performansları aynı beyaz eşyalardaki gibi A'dan G'ye kadar herhangi bir enerji sınıfı alır. Eğer bina gerekli olan yapı ve yalıtım standartlarını karşılamıyorsa bina enerji sınıfı C'nin altında olacaktır. Bu durumda Enerji Kimlik Belgesi(EKB) düzenlenemediğinden dolayı yapı kullanım izni de alamamaktadır.

2017 yılından son bina alım, satım ve kiralamalarda Enerji Kimlik Belgesi(EKB) ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Bu durumda satın alan ve kiralayan aldığı yapının Enerji Sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapacaktır. Ek olarak Enerji Sınıfı yüksek olan binaların yalıtımı, cam pencere sistemleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin de verimli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle Enerji Sınıfı yüksek olan binalardaki talep gün geçtikçe artacak ve bu da mutlaka yapı fiyatlarına yansıyacaktır.